Dev gölün altında 540 milyar dolarlık beyaz altın bulundu! Resmen hazine keşfedildi

Salton Gölü’nde yapılan araştırmalar sonucunda, devasa bir miktarda lityum keşfedildi. Lityum, beyaz kuma benzer bir görünüme sahip olduğu için “beyaz altın” olarak da biliniyor. Bu keşif, ABD’de elektrikli araçların pil üretimi için önemli bir kaynak olabilir ve ülkeyi Çin’i geride bırakarak kimyada lider hale getirebilir.

Araştırmacılar, Salton Gölü’nün dibinde yaklaşık 18 milyon ton lityum bulunduğunu tahmin ediyorlar. Bu miktar, 382 milyon elektrikli araç için pil üretimine yetecek düzeyde. Bu keşif, Kaliforniya Valisi Gavin Newsom tarafından daha önce “Suudi Arabistan gibi bir lityum kaynağı” olarak nitelendirilen gölün, dünyadaki en büyük lityum kaynağı olduğunu ortaya koyuyor.

Ancak, bu lityumu çıkarmak kolay olmayacak. Lityum tuzlu suyu çıkarmak için jeotermal üretim kuyuları kullanılacak ve çözündükten sonra geri pompalanacak. Bu süreç, yaklaşık 180.000 kişinin yaşadığı yakın bölgeleri etkileyebilir ve Colorado Nehri’nden gelen su kaynakları da bu süreçten etkilenebilir.

Salton Gölü’nde bulunan bu büyük lityum kaynağı, ABD’nin elektrikli araç üretiminde ve enerji sektöründe bağımsızlığını artırabilecek önemli bir kaynak olarak değerlendiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir