Yunanistan muhalefetİnden mülteci ölümleriyle ilgili soruşturma talebi

Yunanistan’da ana muhalafet partisi Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA), BBC’ye konuşan görgü tanıklarının Yunan sahil güvenliğinin 3 yılda çok sayıda göçmenin ölümüne neden olduğunu söylemesi sonrası soruşturma talep etti. Görgü tanıkları 9 göçmenin kasıtlı olarak suya atıldıklarını söylemişti.

SYRIZA’nın göçmen politikalarından sorumlu yetkilisi Giorgos Psychogios, “Derinlemesine bir soruşturma talep ediyoruz. Yanıt verilmesini talep ediyoruz. Hesap verilmesini talep ediyoruz. Bu nedenle soruşturma istiyoruz” dedi. BBC’ye konuşan Psychogios, “İnsan hayatını önemsiyoruz. Can kaybına alışamayız” ifadelerini kullandı. Psychogios ayrıca partisinin yıllardır, çeşitli uluslararası kuruluşların raporları sonrası, sahil güvenlikle ilgili olarak şeffaf bir tavır takınılması çağrısı yaptıklarını hatırlattı.

‘ERDOĞAN’IN TEMSİLCİLERİ’

SYRIZA yetkilisi hükümeti de partisi için sordukları sorular nedeniyle “Yunan karşıtı”, “Erdoğan’ın temsilcileri” ve “provokatörler” gibi ifadeler kullanmakla suçladı.

Bir diğer muhalefet partisi Panhelenik Sosyalist Hareket (PASOK) de BBC’de yayımlanan haberin sahil güvenliğin “olası yasa dışı eylemlere ilişkin olarak makul düzeyde endişeye neden olduğunu” vurguladı. Partinin milletvekillerinden Athanasios Glavinas, “Yetkililerin yanıtlarını bekliyoruz. İnsan hayatına ve değerlerine saygı tartışılamaz” dedi.

HÜKÜMET SÖZCÜSÜ ‘İDDİALAR KANITLANMADI’ DEDİ

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Pavlos Marinakis ise BBC’nin iddialarının kanıtlanmadığını söyledi, her şikayetin inceleneceğini ve gerekli derslerin alınacağını vurguladı. Marinakis gazetecilere yaptığı açıklamada, “Sahil güvenlik her gün çok sayıda insanın hayatını kurtarıyor. Onları hedef almak yanlış” dedi.

“Gerçeklik bu iddiaları uzun yıllar boyunca sürekli çürüttü” diye konuşan Marinakis, sözlerini şöyle sürdürdü: “Aslında geçmişte pek çok kez ülkeye iftira atma girişiminin arkasında Yunanlıların olduğunu gördük.”

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir